top of page
mowisiepoangielsku

Cele w nauce języka angielskiego


Znowu wrzesień, początek roku szkolnego, miejmy nadzieję, że łaskawszy niż ten poprzedni, kiedy pozamykani w domach z napięciem obserwowaliśmy regularnie rosnąca liczbę zachorowań. Pewnie wielu z Was podejmuje teraz decyzję jaki kurs angielskiego wybrać i jakiemu lektorowi, bądź szkole językowej powierzyć swój rozwój językowy na kolejnych kilka miesięcy. To doskonały moment, aby dobrze sprecyzować cele w nauce języka angielskiego, bo od tego zależy jak i czego powinieneś się uczyć. Oto kilka przykładów jak zaplanować naukę w zależności od celów jakie przed sobą stawiasz:


PLANUJESZ PRZEPROWADZIĆ SIĘ DO KRAJU ANGLOJĘZYCZNEGO


Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w kraju, w którym oficjalnym językiem jest angielski warto położyć nacisk na rozwój kompetencji rozumienia ze słuchu. Zaznajom się z akcentem obowiązującym w rejonie do którego będziesz się przeprowadzać, pracuj nad własną wymową i akcentem. Pomimo, że akcent jest naszą indywidualną cechą i elementem naszej tożsamości, mieszkając dłużej w określonym miejscu pojawia się potrzeba stania się jego częścią. Jeśli Twoja wymowa będzie zbliżona do standardowej obowiązującej w danym regionie będziesz czuł się bardziej komfortowo w codziennych kontaktach.

Poświęć czas na zapoznanie się z językiem idiomatycznym (sformułowania, których znaczenie jest metaforyczne np. wpaść z deszczu pod rynnę, kłamstwo ma krótkie nogi etc.). Idiomy są charakterystyczne dla danej kultury i choć czasem można wywnioskować ich znaczenie na podstawie słów z których się składają, w większości sytuacji trzeba się ich po prostu nauczyć na pamięć. Ćwicz phrasal verbs, ich użycie pozwoli Ci na bardziej naturalne brzmienie zarówno w sytuacjach formalnych jak i nieformalnych. Ćwiczenie użycia i rozumienia języka nieformalnego jest kluczowe, jeśli szybko chcesz się odnaleźć w nowym otoczeniu. Języka nieformalnego jest jak na lekarstwo w podręcznikach, ale na szczęście z pomocą przychodzą platformy streamingowe i youtube, doskonałe źródła współcześnie brzmiącego nieformalnego języka angielskiego.


PRZYGOTOWUJESZ SIĘ DO ZDANIA EGZAMINU


Ponieważ egzaminy rządzą się swoimi prawami i mają określoną strukturę, dlatego oprócz ogólnego rozwoju językowego powinieneś skupić się na rozwiązywaniu jak największej ilości zadań w formule danego egzaminu. Kiedy dojdzie stres musisz mieć pewność, że znasz wymagania i format egzaminu na wylot, aby podczas jego trwania skupić się na udzielaniu jak najlepszych odpowiedzi, zamiast na zastanawianiu się co autor miał na myśli w poleceniu.

Na początku przygotowań większość kandydatów ma problem ze zmieszczeniem się w limicie czasowym narzuconym przez wymogi egzaminacyjne, dlatego ważne jest abyś wyznaczał sobie określony czas na wykonanie zadania.

Egzaminy językowe wysoko punktują szeroki zasób słownictwa, poprawność gramatyczną, świadomość różnic między różnymi wypowiedziami pisemnymi, sprawdzają zdolność efektywnego komunikowania się i rozumienia różnego typu wypowiedzi zarówno pisemnych jak ustnych. Aby sprostać tym wymogom, staraj się regularnie ćwiczyć wszystkie cztery testowane umiejętności.


PRACUJESZ Z OSOBAMI, DLA KTÓRYCH ANGIELSKI JEST RÓWNIEŻ DRUGIM JĘZYKIEM


Żyjemy w czasach, w których język angielski coraz bardziej traci identyfikację z określonym obszarem geograficznym i jest po prostu wygodnym środkiem komunikacji w sytuacji, kiedy spotyka się kilka osób posługujących się różnymi językami. Szacuje się, że z dwóch miliardów jego użytkowników na świecie, ok 1.5 miliarda to osoby, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Ta sytuacja implikuje kilka ciekawych skutków, o których w kolejnym poście. Tutaj wspomnę tylko o jednym zagadnieniu ważnym z punktu widzenia planowania nauki. Jeżeli waszym celem jest efektywna komunikacja z kolegami z pracy (z których bardzo często żaden nie jest native speakerem) powinniście skupić się przede wszystkim na jasności i precyzji przekazu. Aby osiągnąć ten cel nie potrzebne wam będą np. wyrażenia idiomatyczne, bo one wręcz mogą zaburzyć komunikację. Skupcie się na wyraźnej wymowie. Nie jest kluczowe aby nabywać brytyjskiego bądź amerykańskiego akcentu, ważne jest aby to co mówisz miało dobrą intonację i aby Twoja wymowa była poprawna. Bądź przygotowany, że j. angielski twoich współpracowników z innych krajów może nie być perfekcyjny i dodatkowo odzwierciedlać język i kulturę miejsca, z którego pochodzą. Ta specyfika może się wyrażać w akcencie, określonej składni zdania, bądź np. próbie dosłownego tłumaczenia wyrażeń idiomatycznych z własnego języka. Dlatego warto ćwiczyć rozumienie różnych akcentów, aby zwiększyć szanse na efektywną komunikację w środowisku międzykulturowym.


CHCESZ SIĘ CZUĆ SWOBODNIE W CZASIE ZAGRANICZNYCH PODRÓŻY


Tutaj również zwróć uwagę na praktyczne użycie języka angielskiego, upewnij się, że czujesz się komfortowo w inicjowaniu rozmowy, nie tylko w udzielaniu odpowiedzi (taki brak balansu pojawia się często w czasie zajęć językowych, podczas których nauczyciel pyta, a uczniowie odpowiadają, nie mając szansy samodzielnie poprowadzić rozmowy). Zwróć uwagę na akcent w miejscu, do którego jedziesz, abyś nie tylko mógł zadać pytanie, ale i zrozumieć odpowiedź. W swojej codziennej pracy z językiem staraj się słuchać ludzi mówiących z różnymi akcentami. Czytaj dużo o swoich zainteresowaniach w języku angielskim, abyś miał wystarczająco bogate słownictwo, aby o nich porozmawiać z osobami, które spotkasz w trakcie swoich podróży. :)


FASCYNUJE CIĘ KULTURA I HISTORIA DANEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO


Tutaj możesz rozwinąć skrzydła i poznawać język w każdym jego aspekcie! Słuchaj podcastów, oglądaj filmy, czytaj książki i magazyny, śledź wydarzenia, analizuj historię, znajdź native speakera online, z którym będziesz mógł szlifować wymowę i swobodną komunikację. Po prostu ciesz się eksplorowaniem języka i kultury! :)


82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page